Panie! To je nowinka z zachodu!

Przyglądając się niektórym rozwiązaniom z nowych samochodów, utwierdzam się w przekonaniu, że dawno już minęły czasy, gdy samochody projektowano i dopracowywano za ciężkie miliony dolarów. Z resztą potwierdza to ogromna ilość bzdurnych i nieergonomicznych rozwiązań, sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem, a czasem nawet pogarszających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Pierwszą i największą z bzdur są… SUVy. Tak wiem – powtarzam się. Nad SUVami pastwiłem się już w innym wpisie i pewnie wiele osób się ze mną nie zgodzi. Jednakże dalej je uważam za największą bzdurę albo największy sukces marketingu koncernów motoryzacyjnych. Otóż w jakiś sposób udało im się wykreować samochody, które w porównaniu do minivanów są mniej praktycznie, mniej wygodne, palą więcej i kosztują więcej, oferując przy tym mniej miejsca. To nie są moje teorie wyssane z palca, przejrzyjcie sobie po prostu cenniki koncernów, które oferują rodzinne minivany i SUVy, a potem dane techniczne tych pojazdów. Nie wiem, o co chodzi. Ktoś widać wmówił ludziom, że człowiek wsiadający do SUVa to niemal jak prawdziwie męski brytyjski lord wracający swoim Range Roverem z polowania, ze strzeblą na tylnej kanapie i owczarkami w bagażniku. Natomiast człowiek w minivanie to nudny rozklapciały tatuś z brzuszkiem i głupkowatym uśmieszkiem, rozwożący dzieci do szkoły. Prawda jest jednak taka, że wszystko przemawia przeciwko SUVom. Są droższe, palą więcej przez wyższe nadwozie i prześwit, nie mają żadnych właściwości terenowych Range Rovera, a przy tym są też mniej praktyczne od minivanów, które podobno wyparły. Kto twierdzi inaczej chyba nigdy nie wsiadał do minivana lub poddał się modzie i mowie marketingowej, że wsiadanie do podniesionego normalnego samochodu jest wygodniejsze niż wsiadanie do normalnego samochodu z podniesionym dachem.

Na szczęście są firmy, które bronią honoru minivanów całkiem skutecznie. Ba! Genialnie rozwijają tą klasę. Jak nie lubię francuskiej technologii, to w tej kwestii oddaję im pokłony. Popatrzcie choćby na Renault i ich nowego Espace, czy Scenica, który w standardzie jest oferowany na 20 calowych kołach i wygląda świetnie! Właściwie po proporcjach bliżej mu do dużego hatchbacka z ciekawymi, sportowymi liniami, niż do nudnego vana. Oto „nudny” samochód rodzinny ma w standardzie dobrane przez fabrykę felgi tak, by świetnie się prezentował. Ciekawe w jakiej innej klasie robione są takie zabiegi. Renault świetnie pokazuje, że minivany wcale nie są gorsze, a wręcz lepsze od SUVów i tylko kwestia skupienia się większości koncernów na tej drugiej klasie kształtuje rynek. No i oczywiście klienci, którzy z bliżej niezrozumiałych mi powodów, kupują te dziwne twory. Szczytem obrzydlistwa są wynalazki jak Mercedes GLE czy BMW X6. Pewnie większość czytających pomyśli „Eeeeee tam! Ja jestem niewrażliwy na stereotypy i marketingowy bełkot!”. Jeśli tak twierdzisz, to pomyśl o minivanie Lamborghini i SUVie Lamborghini oraz co wywoła u Ciebie bardziej negatywne emocje. Potem popatrz na nowe Renault Scenic i pomyśl któremu typowi auta bliżej formą do sportowego coupe włoskiej marki. Oczywiście prawidłowa odpowiedź brzmi żadnemu 😉 , jednak jeśli już miałbyś wybierać…

Drugą w kolejności największą bzdurą, aczkolwiek szybko doganiającą SUVy, są wszechobecne ekrany. Coś, czego kompletnie nie mogę pojąć. Także w świetle przepisów prawa. Producentom samochodów pozwala się wstawiać na środek konsoli tablety z milionem funkcji, przycisków i ikonek, w które trzeba trafić, z czego większość jest zupełnie niepotrzebna kierowcy. Ich główną funkcją jest po prostu zajmowanie czymś kierowcy, ergo rozpraszanie jego uwagi. Jednocześnie każde dotknięcie telefonu w samochodzie, nawet w czasie postoju, jest wykroczeniem drogowym. Sam z resztą przekazuję innym kierowcom pozdrowienia pukając się w czoło, kiedy z przerażeniem widzę jak jadąc 130 km/h na ekspresówce piszą SMSa albo (o zgrozo) oglądają serial na smartfonie włożonym w daszek/osłonkę przeciwsłoneczną kierowcy. Takim patałachom odebrałbym dożywotnio prawo prowadzenia jakichkolwiek pojazdów, bo są do tego mentalnie niezdolni. Potem kazał bym im pomagać lekarzom w obsłudze ofiar wypadków. Szczególnie tych, którym ktoś wjechał w tył samochodu, bo był zajęty nowym odcinkiem „Gry o Tron” i jemu się nic przy zderzeniu czołowym nie stało, a kierowca samochodu przed nim do końca życia ma problem z bardzo wrażliwym odcinkiem kręgosłupa szyjnego, czyli kołnierze, bóle różnych części ciała itp. Gwoli ścisłości – sporej grupie innych geniuszy drogowych także odebrałbym możliwość prowadzenia pojazdów, ale to temat na inny wpis.

Tylko jak wytłumaczyć tym ludziom, że robią cokolwiek źle, skoro dotykanie telefonu w czasie jazdy jest be, a bawienie się milionem durnych opcji na ekranie systemu samochodu jest ok? Już pomijam, że i tam można odpalać multimedia. Chyba każdy, kto miał kontakt z podobnymi systemami, miał podobne wrażenia z ich korzystania. Milion głupich menu, klikania, ustawiania, które ma się nijak do jazdy. Wspomnę jedynie o ekranie „Think Blue” w Volkswagenach, czy ekranie i całym systemie sterowania multimediami w Citroenach. W pierwszym przypadku niewielu użytkowników VW w ogóle wie co ten ekran przedstawia, bo i po co, a jak już wiedzą to do cholery co? Mają jeździć swoim samochodem patrząc na ekran środkowej konsoli tak żeby… zbierać punkty?! O co tu do kurde chodzi?! W przypadku Citroenów natomiast systemy po pierwsze się sypią, co możecie zobaczyć powyżej. Czyli jakbyście mieli mało błędów na kompie, czy telefonie kiedy na nich pracujecie, teraz jeszcze macie błędy systemu w samochodzie. Dodatkowo żeby np. zmienić temperaturę w pojeździe i wyregulować klimę nie możecie przekręcić gałki. O nie! Gałki są już staromodne! Po prostu passe! Musicie trafiać palcem w wirtualny przycisk na środkowym ekranie. Właściwie dwa przyciski, bo oddzielny do zwiększania i zmniejszania temperatury, i jeszcze musicie kliknąć nie raz lecz kilka, bo skok jest bodaj pół stopnia. Czyli kierowca nie może instynktownie złapać za gałkę gdzieś obok skrzyni, tylko musi się lampić na środkową konsolę i celować, dziubiąc palcem w ikonkę. Paranoja.

Wszystko dlatego, że interfejsy systemów samochodowych w dużej części są inspirowane tymi ze smartfonów. Nikt tego nie kontroluje, nikt nie sprawdza czy nie ma to wpływu na zdolność prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Pełna samowolka. Oczywiście są próby ucywilizowania kontaktów z elektroniką, ale równie nieudolne co sam wygląd software’u. Niech przykładem będzie tu wielka i luksusowa klasa premium, czyli Mercedes. Niemieccy inżynierowie, dla uproszczenia kontaktu kierowcy z systemem, dodali… panel dotykowy na konsoli środkowej. Wszystko pod postacią tzw. myszki, na której powierzchni kierowca może wykonywać palcami gesty, trafiać w ikony na menu itp. Teraz więc zasiadając za kierownicą nie tylko patrzy się na ekran środkowy, ale jeszcze żeby ułatwić sprawę czasem zerka na nasze palce przy panelu dotykowym. Istny geniusz.

Mercedes, Volvo, Audi, Citroen, Renault, BMW i wieeeelu innych, a na końcu wymienię króla niedorzeczności z 17-sto calowym telewizorem pomiędzy fotelami, czyli Teslę. Koncerny pędzą na ślepo w to katastrofalne rozwiązanie, jakby w ogóle nie słuchając głosów użytkowników. Jako jeden z niewielu w 2013 roku Ford powiedział, że postara się pozostawić, czy przywrócić, część przycisków po narzekaniach kierowców i niepewności co do bezpieczeństwa. Jednak po ich najnowszych deskach wcale nie widać odwrotu od trendu wirtualnej interakcji. Firmy idą w coś, co potem sami starają się zastępować. Jak np. takie BMW próbuje uzupełnić brak ergonomii korzystania ekranów przez komendy głosowe i gesty, które są jeszcze bardziej bzdurne i zawodne od samych ekranów! Śmiech na sali. Kolejnym pomysłem jest maksymalne rozbudowanie konsoli przycisków na kierownicy. Teraz więc w topowych autach mamy całe klawiatury z guzikami, pokrętłami, do tego jeszcze dźwignie za kierownicą i weź tu się w tym połap. Sporo kierowców i tak korzysta z ekranu, bo zmieniając stacje radiowe nie chce przeskakiwać przez wszystkie zapisane, tylko skoczyć do konkretnej, którą… trzeba wybrać na ekranie. Tymczasem wystarczy tak niewiele. Wystarczy zerknąć na jakikolwiek artykuł ludzi zajmujących się budową interfejsów jak choćby ten. Ja nawet nie pytam PO CO odstawiany jest cały ten cyrk. Ja tylko się pytam DLACZEGO jako klient nie mam wyboru, że chcę samochód z tradycyjną deską z dwoma pokrętłami, czy też z salą kinową z Cinema City. Nie wierzę, że ktokolwiek prosił Volkswagena o ekran „Think Blue”. Skoro nikt nie prosił i nikt go nie używa, to po co go dawać? Dajcie mi wybór między lunaparkiem na kołach, a samochodem z radiem i klimatyzacją na konsoli centralnej. No do cholery jasnej!

Dalej są wszelkiego rodzaju pomniejsze pierdoły, które wyglądają jakby wykombinowała je małpa w przerwie pomiędzy wcinaniem kolejnych bananów. Od debilnych detali stylistycznych jak podświetlenie wnętrza o zmiennych kolorach, czy projektory LED w drzwiach, które po otwarciu wyświetlają na ziemi obok samochodu logo marki, zamiast po prostu oświetlić drogę. Do sztucznych końcówek wydechów np. w Mercedesach i sztucznych kratek wlotów powietrza (dla sportowego wyglądu – nawet w McLarenach!!!). O emitowaniu sztucznego dźwięku silnika z głośników już nie wspominając. Są nawet loga i napisy WEWNĄTRZ reflektorów samochodów. Po kiego Panowie prezesi wydajecie pieniądze na takie szajsy, których nikt nie zobaczy, a co najwyżej wyśmieje? Są wreszcie kierunkowskazy w lusterkach, które kierowca widzi tuż obok odbicia w samym lusterku, czyli wciąż wydaje mu się, że ktoś go mija. Potem się człowiek przyzwyczaja i już po prostu nie zwraca uwagi na błyski na granicy lusterka – przepis na katastrofę. Jeden z moich ulubionych „wynalazków” to automatyczny ręczny. Tu jeszcze jestem w stanie zrozumieć, że rzecz przydatna przy systemach Start&stop, a przy tym oszczędza miejsce w kabinie, bo nie ma dźwigni. Poprawka – byłem w stanie zrozumieć dopóki komputer samochodu nie stwierdził, że przy ruszaniu pod górkę już może ręczny zwolnić, a ja wcale nie odpuściłem jeszcze sprzęgła, ani nie dodałem gazu. Skutek był taki, że zacząłem się staczać na samochód zaparkowany 10 cm za mną. Bez wiedzy i kontroli nad tym co się dzieje. Czułem się jak pasażer w samochodzie, którym kieruje. Pomyślałem – to będzie pierwszy wypadek, który widziałem, gdzie winą powinna zostać obciążona elektronika.

To nie wszystko. Mamy jeszcze pełen pakiet systemów wspomagających kierowcę. Wspomnę o moich ulubionych jak asystent utrzymania pasa ruchu, który nawet w samochodach premium nie działa odpowiednio na dopiero co otwartej drodze, ze świeżo namalowanymi pasami. Cóż, przynajmniej można liczyć na miły masaż ud lub pleców podczas jazdy, kiedy system błędnie wykryje zjazd pasa. Jest to miłe dopóki system dodatkowo nie ma ingerencji w układ kierowniczy i nie prowadzi ciągłych, nerwowych korekt kierunku. Jedyna rada – wyłączyć. Kolejny system to informowanie o ograniczeniach na danej drodze. Dość powiedzieć, że nie sprawuje się on idealnie, ale wyobraźcie sobie jego pracę przy polskim oznakowaniu dróg, kiedy czasem na odcinku 100m mamy kilka różnych ograniczeń, brak odwołania itp., a przecież ta informacja może być sprzęgnięta z tempomatem, który jeszcze dodatkowo w takiej sytuacji będzie odstawiał cuda.

Chyba jednym z moich ulubionych wynalazków, który daje mi możliwość nabijania się z właścicieli aut luksusowych (szczególnie odwalonych paniuś, wypacykowanych „biznesmenów” w garniakach oraz osobników rodzących raczej pytania ile godzin temu samochód gwizdnęli jakiemuś emerytowi za zachodnią granicą i za ile auto będzie rozebrane na części), jest system czujników deszczu i automatycznych wycieraczek. Oh, ileż to razy musiałem aż odwracać wzrok, bo nie da się wytrzymać, kiedy facetowi jadącemu w korku obok mnie w BMW 5GT nagle włączyły się wycieraczki w trybie „O JA PIER**LE!”. Tymczasem jakieś 2 minuty wcześniej wszyscy dojeżdżając do korka przejeżdżali pod chmurą, która dosłownie zostawiła dziesięć kropli na szybie. Rekordem chyba było kiedy widziałem jak na autostradzie gościowi odpaliły się w podobnym trybie wycieraczki, kiedy gość przed nim obficie spryskał szybę. Dodam, że zasuwały tak przez kilka następnych minut 😀 .

Każdy logicznie myślący człowiek zadałby dwa pytania. Po pierwsze: po co dodawać te wszystkie systemy, skoro nie działają, a nawet wprowadzają kierowców w błąd? Po drugie: dodaje się to wszystko by zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko błędu ludzkiego. Tylko że faszerując samochód tymi wszystkimi systemami, a potem wstawiając ekran 17 cali na środku, właściwie zupełnie świadomie i celowo, obniżamy zainteresowanie i skupienie kierowcy na samej jeździe, czyli pogarszamy bezpieczeństwo. To nie jest teoria tylko fakt, z którym mierzy się przemysł lotniczy, w którym przez ostatnie lata wydarzyło się kilka katastrof związanych z niezrozumieniem przez załogę sytuacji i działania komputerów, które przejęły od pilotów kierowanie samolotem, a kiedy ją oddały okazało się, że pilot tak niewiele latał bez asyst komputerowych, że nie potrafił wykonać podstawowych manewrów ratujących samolot. To autentyczne sytuacje i problemy, po których wprowadzono rozporządzenia kładące ogromny nacisk na powrót do jak najlepszego szkolenia pilotów z manualnego pilotażu, a nie jedynie obsługi komputerów. Tymczasem motoryzacja świadomie zmierza ku podobnym problemom, tylko że tutaj nie ma już takiej kontroli nad „załogami” jak w lotnictwie.

Oczywiście są jeszcze groźby w postaci samochodów autonomicznych, ale nie bójcie się – to nie za naszego życia, ani nie w bliskiej przyszłości. Żaden algorytm nie jest w stanie poradzić sobie z nieprzewidywalnością ludzkich zachowań i sytuacji na drodze, a jedyne inne wyjście z sytuacji to po prostu zakazać ruchu innych pojazdów niż sterowanych przez komputery. Do tego czasu miną więcej niż dziesiątki lat, jeśli kiedykolwiek to nastąpi. Tymczasem walczmy z głupotą, która odstawia się w samochodach podobno skonstruowanych dla kierowców.

3 thoughts on “Panie! To je nowinka z zachodu!

 • Marzec 16, 2018 at 1:14 pm
  Permalink

  Co do SUV’ów się nie zgodzę, ale fakt ekrany są mi tak potrzebne w samochodzie jak świni siodło.

  Reply
 • Marzec 19, 2018 at 9:16 pm
  Permalink

  Wydaje mi się, że to wszystko jest powolnym przyzwyczajaniem nas do samochodów autonomicznych. Coraz mniej zależy od nas i coraz więcej chce za nas zrobić sam samochód. Czy to dobrze? Nie wiem, ale ja z pewnością się nie przestawię.

  Reply
 • Marzec 20, 2018 at 2:47 pm
  Permalink

  To „przyzwyczajanie” chyba wynika z głębokiego przekonania ludzkości, że komputer jest nieomylny, a człowiek tak. Owszem to prawda, ale tylko w z góry znanych, zaprogramowanych, sytuacjach. Przynajmniej na razie dopóki (na szczęście) nie istnieje sztuczna inteligencja jako taka. Do momentu jej wprowadzenia jeden człowiek za kierownicą w świecie samochodów autonomicznych wywołałby takie zamieszanie, że nie zostanie to wprowadzone. No chyba, że skończy się zakazem prowadzenia samochodów przez ludzi, ale to raczej też nie przejdzie.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *