Porsche Unseen – firma pokazuje tajne koncepty

Ostatnio Porsche postanowiło podzielić się w Internecie informacjami na temat konceptów, które do tej pory nie były pokazywane publicznie. Tak powstała mini-seria Porsche Unseen.

W serii tekstów Porsche dzieli się nie tylko samymi konceptami i genezą ich powstania, ale też ciekawymi detalami odnośnie procesu projektowania takich konstrukcji. Więcej przeczytacie w newsroomie prasowym marki, do którego link znajdziecie na dole, w źródłach tego tekstu. My tymczasem przyjrzyjmy się najciekawszym autom, które tam przedstawiono.

Porsche 919 Street

Nazwa mówi chyba wszystko. Ten koncept z 2017 roku to przeniesienie zwycięzcy wyścigu Le Mans 24h, czyli Porsche 919 Hybrid, na drogi publiczne. W założeniu miało być to także auto dla prywatnych zespołów wyścigowych. Powstał tylko jeden model z gliny w skali 1:1.

Porsche 917 Living Legend

Po raz kolejny nazwa mówi wszystko. Tak naprawdę ten koncept z 2013 roku Porsche już kiedyś pokazywało na pojedyńczych grafikach, teraz jednak mamy go w całej okazałości. To nic innego jak współczesna reinkarnacja legendarnego 917 w równie słynnym fabrycznym malowaniu zespołu wyścigowego. Szczerze mówiąc design auta jest tak udany, co z resztą potwierdzają reakcje w sieci i w mediach, że dziw bierze, iż Porsche nie wprowadziło tego auta na rynek. Choćby jako kosmicznie drogi, krótkoseryjny supersamochód dla wybranych. Choć z drugiej strony firma takich rzeczy nie robi, więc może to po prostu niezgodne z jej polityką?

Porsche Le Mans Living Legend

Ten model to nawiązanie do modelu 550 Spyder, który startował w Le Mans 24h w 1953 roku. Bazuje na Porsche Boxter, ma ciekawie otwieraną tylną pokrywę silnika, centralny wlew paliwa na masce i ośmiocylindrowy silnik na tyle, przy którym położono dużo nacisku na odpowiednie brzmienie. Bardzo fajne auto, które powstało w 2016 roku, ale wiecie co? Mimo że są to nawiązania do 550, to widząc go dziś, w 2020 roku, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że sporo kształtów i zabiegów stylistycznych zastosowanych z tyłu jak i z przodu, mamy dziś w… Alpine A110 😉 .

904 Living Legend

Próba wznowienia słynnego Porsche 904, czyli małego, lekkiego i zwinnego auta sportowego. Pod karoserią kryje się monokok z włókien węglowych, podobny do tego z VW XL. Całość waży tylko 900 kilogramów, a w założeniach mogła być napędzana nawet silnikiem motocyklowym, by zachować zwinność i lekkość. W 2013 powstała jedna sztuka w skali 1:1.

Źródło: Porsche Newsroom

Leave a Reply

Discover more from 4 kolka i nie tylko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading